Kontrolní komise ano, či ne?

Kontrolní komise, v případě jednočlenného orgánu kontrolor či revizor, je fakultativní volený orgán, na jehož členy se také vztahuje § 159 občanského zákoníku, stejně jako na členy výboru či předsedu SVJ.

Jak už z názvu tohoto orgánu vyplývá, jeho smyslem a účelem je kontrola činnosti statutárního orgánu (výbor, předseda SVJ), a to především, zda statutární orgán jedná v souladu se zákony a stanovami SVJ! To je velmi důležité, neboť zpravidla členové kontrolní komise nevědí (ačkoliv to mají upraveno ve stanovách), co je jejich prací, a tak kontrolují např. faktury apod.

Bohužel je často kontrolní komise takové placebo. Má ve vlastnících jednotek vzbudit dojem, že je výbor kontrolován a oni se tedy již o jeho činnost nemusí zajímat. Někdy kontrolní komise dokonce jedná ve shodě s výborem, taková kontrolní komise je k ničemu!

Je pak lepší, když SVJ nemá kontrolní orgán, neboť každý člen SVJ, tedy každý vlastník, má právo kontrolovat činnost statutárního orgánu (výboru) a hospodaření SVJ!

K tomu, aby člen kontrolního orgánu mohl svoji funkci řádně vykonávat, musí mít dostatečné znalosti, protože je absurdní něco či někoho kontrolovat a nevědět o tom nic nebo málo.

Zvažte tedy, zda ve vašem případě, má zřízení kontrolního orgánu smysl, vzhledem k výše uvedeným skutečnostem. Pokud členové kontrolní komise pobírají za svou funkci odměnu, je v tomto případě nezřízení tohoto orgánu i úsporou peněz všech členů SVJ.

Vlastníci by se neměli nechat uklidnit skutečností, že v jejich SVJ je kontrolní orgán, který však ve skutečnosti neplní svoji funkci.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..