Nedávno jsem hovořil s jedním vlastníkem bytu. Ptal se mě, jak vysokou mám odměnu za výkon funkce v mém SVJ. V jejich domě má prý jejich předseda SVJ 16 000 Kč. Řekl jsem, že moje odměna je symbolická, ale práce na půl úvazku. Když něco dělám, dělám to pořádně a chci, aby to bezvadně fungovalo.
Vlastník si postěžoval, že v jejich domě nic nefunguje, že pan předseda SVJ se o dům nestará, problémy neřeší, celé léto je na chatě, letos měli poprvé po 3 letech shromáždění apod. Dále si postěžoval, že se mu pořád zvyšují zálohy. Odpověděl jsem, že si je museli schválit, protože to patří do výlučné působnosti shromáždění.
Na shromáždění vlastník nechodí, protože tomu, co se projednává, nerozumí! A tady je základní kámen úrazu. Chápu, že jde o poměrně složitou problematiku, ale vzdát se výkonu vlastnického práva z tohoto důvodu je nezodpovědné. Jeho návrh, že snad prodá byt, nic neřeší.
Považuji za mylný názor, na základě mých zkušeností, že prodej bytu a koupě jiného v jiném SVJ se situace nebude opakovat. Jedinou cestou je začít vykonávat řádně vlastnické právo, zajímat se, jak SVJ hospodaří, zda jsou dodržovány zákony, stanovy apod., a trvat na jejich dodržování. Není to jednoduché, je to náročné, ale jiná cesta není. Dovoluji si tvrdit, že z 90 % skončí v podobné situaci. Lepší situace je u nových bytů. Doslova tragická situace je situace v SVJ, která vznikla privatizací obecních bytů nebo ta, která vznikla převodem družstevních bytů do (osobního) vlastnictví.
Družstvo často řídí osoby v důchodovém věku a není neobvyklé, že jsou mezi nimi i osoby přesahující 90 let věku. Nikdo soudný od nich nemůže chtít, aby se vzdělávali a studovali tuto problematiku, aby se v ní vyznali, když to ani nedokáže mnoho právníků. I když možná existují výjimky. Já mám osobní zkušenost z jednání s představenstvem jednoho pražského lidového bytového družstva. Ty osoby, ačkoliv to setkání se uskutečnilo v roce 2017, de facto byly v minulém století, lépe řečeno v 50. letech. Je pravda, že nejmladší členka představenstva (věk mezi 40 až 50 lety) byla celkem v „obraze“, ale byla jediná. Těmto lidem bych správu svého majetku nesvěřil!
V těchto SVJ v drtivé většině jsou obecní „bytové podniky“ či družstva správcovskou firmou. Je třeba si uvědomit, že je velký rozdíl mezi nájemním bydlením a bydlením vlastnickým. S vlastnickým bydlení tyto firmy neměly žádné zkušenosti. Právní úprava nájemního a vlastnického bydlení je jiná. A platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš.
Bytové družstvo kontroluje sebe!
Velmi znepokojivé však je, že bytová družstva kromě vykonávání činnosti správní firmy SVJ, vykonávají také funkci statutárního orgánu SVJ (osoby ve statutárním orgánu družstva a SVJ jsou stejné)! Jinými slovy družstvo kontroluje to samé družstvo! Ideální kombinace pro absolutní vládu družstva v SVJ. I nad penězi SVJ.
Nebojte se zajímat o dění ve vašem SVJ, nebojte se složitosti problémů. Pokud si na to sami netroufáte, pomůžeme vám, stejně jako jsme pomohli jiným vlastníkům, kterým nebylo lhostejné, že si s nimi statutární orgán jejich SVJ dělá, co chce, že ignoruje zákony a stanovy.
Uvědomte si, že v SVJ se často „točí“ velké peníze, nenechte se o své peníze připravit neprůhledným hospodařením s jehož výsledky vás statutární orgán (nejčastěji výbor) neseznámí. SVJ nesmí být černá díra, ve které bez kontroly mizí vaše peníze!
P. S. Po napsání tohoto článku jsem se podíval do rejstříku a zjistil jsem, že v SVJ dotčeného vlastníka je výbor, nikoliv předseda SVJ. Prověřil jsem si i družstvo, které v tomto SVJ vlastní některé byty. Dva členové statutárního orgánu družstva jsou zároveň členové výboru SVJ! Divíte se, že to tam funguje tak, jak to tam funguje? Já ne!